از اعتصاب رانندگان و کارگران حق طلب شرکت واحد حمایت کنیم.

 

✍ بیانیه مشترک

 

نارضایتی رانندگان بی آر تی در سامانه های مختلف شهر تهران و بی اعتنائی مداوم مقامات شرکت  واحد و شهرداری تهران به خواست های آنها منجر به تحصن و اعتراض به عدم افزایش مزدهایشان گردید. در تاریخ ۲۶ اردیبهشت، کارگران با روی آوردن به اعتصاب در اکثر سامانه ها و خطوط بی آر تی خواهان افزایش مزد به میزان ۵۷درصد شدند.

در حالی که شورای عالی کار حداقل مزد تحقیر آمیز را در سال ۱۴۰۱  تا سقف ۵۷درصد به کارگران تحمیل کرد، و افزایش دیگر سطوح مزدی نیز در همین حدود تعیین شده، اما مدیریت شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه فقط با افزایش ۱۰ درصد موافقت کرده است. این اقدام ضد کارگری مدیریت شرکت واحد با مخالفت رانندگان و دیگر کارگران شرکت روبرو گشته است. اعتصاب رانندگان برای افزایش مزد تا سقف حداقل ۵۷درصد موجب اختلال در حمل و نقل درون شهری و تجمع مسافران در ایستگاه های سطح شهر شده است. ایجاد تجمع مسافران در ایستگاه ها و اعتصاب رانندگان، مسئولان شهرداری و شرکت واحد و نیروهای امنیتی را به وحشت انداخته است.

به همین دلیل زاکانی شهردار تهران و مدیران شرکت واحد به همراه بازوی امنیتی و سرکوب خود، برای جلوگیری از گسترش بحران و به شکست کشاندن اعتصاب سراسیمه در جمع اعتصاب کنندگان حاضر شدند و در نخستین دیدار با وعده های مختلف از جمله پرداخت ۴۰درصد افزایش حقوق موافقت کردند. اما اعتصاب کنندگان با عزمی راسخ و رد پیشنهاد زاکانی از ادامه اعتصاب تا حصول خواست های خود دفاع نمودند. پس از اینکه شهردار نتوانست رضایت خاطر رانندگان اعتصابی را جلب نماید، نیروهای امنیتی در واکنشی حقیرانه و غیر انسانی ۱۲ نفر از رانندگان را دستگیر و به زندان منتقل کردند. وحید فریدونی، محمد رمضانی، خانم اسدی، محسن اکبری، علی شایقی، عباس تاجیک، اکبر رزمی و چند تن دیگر در میان بازداشت شدگان می باشند. نیروهای امنیتی و مسئولان شرکت واحد  تاکنون به شیوه های مختلف از جمله اعزام تعدادی راننده از شرکت واحد کرج و فشار بر رانندگان آتش نشانی و روش های دیگری نتوانسته اند بر اراده اعتصاب کنندگان خللی وارد سازند و موجب شکستن اعتصاب شوند.

اکنون مبارزه رانندگان شرکت واحد در نمایش قدرت خود در عرصۀ خیابان های تهران تجلی یافته است و ما یقین داریم عرصه های دیگری از مبارزات این کارگران و دیگر بخش های طبقۀ کارگر در جامعه گشوده خواهد شد. خواست افزایش مزد و کسب مزایای شغلی به رانندگان بی آر تی محدود نمی شود. در شرایطی که فقر و فلاکت چتر خود را بر بستر جامعه گسترده است و هیچ بخشی از کارگران و زحمتکشان از گزند بی حقوقی و محرومیت های شغلی و اجتماعی و سیاسی در امان نیستند. اتحاد تمام کارگران از جمله کارگران مترو تهران و حتی رانندگان زحمتکش تاکسی های درون شهری و اعلام حمایت از رانندگان زحمتکش بی آر تی، همبستگی میان کارگران  مراکز حمل و نقل را تقویت خواهد کرد. هیچ کارگری به تنهایی قادر نیست سرمایه داران استثمارگر و کارفرمایان سیری ناپذیر و خودکامه را که با با بهره کشی از کارگران به افزایش ثروت و انباشت سرمایه به بهای فقر روزافزون و تباهی زندگی کارگران مشغولند و از حمایت دستگاه های دولتی و نیروهای سرکوبگر حاکم بهره مندند به عقب براند. کارگران تنها و تنها با نیروی جمعی و با اتحاد و همکاری و همبستگی می توانند به حقوق خود دست یابند.

رانندگان شرکت واحد پس از سال ها مبارزه و تجربه سرکوب های پیشین، بویژه لشکرکشی چماق داران و عوامل سرکوب حکومتی – که وحشیانه به سندیکای شرکت واحد هجوم برده، اما نتوانستند باعث در هم شکستن اتحاد و همبستگی کارگران و تشکل آن ها شوند – اکنون دیگر دریافته اند که چگونه باید آموخته های خود را بکار گیرند و در صفی متحد برای دستیابی به خواست ها و حفظ تشکل مستقل خود  پایداری کنند.

اتحاد طبقاتی و همبستگی کارگران با ایجاد، حفظ و گسترش تشکل های مستقل کارگری میسر می گردد و  در اتحاد و همبستگی با کارگران دیگر مؤسسات و بنگاه های دولتی و خصوصی به موفقیت و پیروزی می رسد.

جا دارد که در این شرایط رانندگان معترض شرکت واحد از همکارانی که در دوره های قبل به دلیل  پیگیری همین خواست ها و مطالبات از کار اخراج شده و برخی از آن ها همچون آقای رضا شهابی، هم اکنون در بازداشت بسر می برند نیز حمایت نموده و خواستار آزادی بی قید و شرط ایشان از زندان شوند.

در پایان ما به سهم خود، از همۀ کارگران، معلمان، بازنشستگان، زنان مبارز، دانشجویان و روشنفکران صدیق و انقلابی و در یک کلام تمامی جنبش های اجتماعی و مردم آزادیخواه و عدالت طلب می خواهیم که از کارگران زحمتکش شرکت واحد و مبارزۀ بر حق آن ها پشتیبانی نموده و آنان را در رسیدن به خواست های برحق شان یاری نمایند.

زنده باد اتحاد و همبستگی کارگران و زحمتکشان در سرتاسر ایران.

 

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

گروه اتحاد بازنشستگان

#نان_کار_آزادی

#شادی_رفاه_آبادی

#نابود_باد_استثمار_و_کار_مزدی

https://t.me/syndica_7tape

 

یک نظر بگذارید