یاد جانفشانان دهه ۶۰ و تابستان۶٧ را گرامی می داریم!

بیانیه مشترک ٢۰ نهاد چپ و دمکراتیک: یاد جانفشانان دهه ۶۰ و تابستان۶٧ را گرامی می داریم!

اگرچه اعدام و سرکوب از فردای به روی کار آمدن خمینی و ایادیش آغاز شد، بویژه در فاصلۀ مرداد و شهریور ۱۳۶۷ جنایتی در ابعادی هولناک در زندانهای جمهوری اسلامی رخ داد که هنوز جامعۀ ما از آن کمر راست نکرده است.

هزاران زندانی سیاسی با نگرش‌های مختلف از چهارگوشه کشور که در کوران تحولات سال ۵٧ پرورش یافته بودند و می خواستند آیندۀ دیگری به جز ستم و استثمار را برای مردم ما رقم بزنند، با دستور شخص خمینی و بر مبنای شریعت اسلامی، در دادگاه های شرعِ چند دقیقه ای محاکمه و فورا اعدام شدند . آنان مخفیانه و بدون اینکه زندانیان اطلاعی از جنایتِ در شرف وقوع داشته باشند بقتل رسیده و در گورهای جمعیِ بی نام و نشان دفن شدند.بسیاری از این زندانیان سیاسی مدت محکومیتشان تمام و یا در حال اتمام بود.

در طی چهل و سه سال گذشته مبارزین، انقلابیون، جان بدربردگان و خانواده های جانفشانان با برگزاری یادمان ها و سخنرانیها کوشیده اند تا فریاد دادخواهی سر داده و اذهان عمومی بین المللی را به این “جنایت علیه بشریت” آگاه سازند واعلام کنند که هرگز فراموش نمی کنیم و هرگز نمی بخشیم. هم اکنون، جنبش دادخواهی مردم ایران حال و هوای دیگری دارد . امسال در حالی این مراسم را برگزار میکنیم که یکی از عاملین این جنایت در دادگاه مرکزی سوئد در شهر استکهلم در حال محاکمه شدن است که شور و شوق بی نظیری را در میان جان بدربردگان خانواده ها و جنبش های دادخواهی بوجود آورده است . از سوی دیگر با رشد نارضایتی ها ، مبارزات مردم از اقشار گوناگون جامعه و اعتصابات سراسری و جنبش خوزستان، ضرورت سرکوبهای هر چه بیشتر در دستور کار جمهوری اسلامی قرار گرفته است. در این میان قتل عام عامدانه مردم را در رابطه با کرونا نباید فراموش کرد. انتصاب ابراهیم رئیسی یکی از اعضای هیئت مرگ در تابستان ۶٧ بعنوان رئیس جمهور جهت هر چه بیشتر پلیسی – امنیتی کردن جامعه بوده بطوریکه در این زمان کوتاه، حملات تازه ای علیه فعالین سیاسی از جمله دستگیری وکلای مترقی را آغاز کرده اند و بیم آن میرود که رژیم جمهوری اسلامی به جنایتهای بس وسیع تر و خونین تر چه در خیابان و چه در بین زندانیان دست بزند .نباید اجازه دهیم تا تاریخ تکرار شود .

نسل جوان در ایران که در یک بیخبری عامدانه نگاه داشته شده‌اند نیازمند شنیدن ابعاد این جنایت بزرگ و مقاومت مبارزین در دوره‌های مختلف حیات حاکمیت اسلامی است. سردمداران رژیم تلاش دارند که این نسل جوان را که پا به میدان مبارزه نهاده از تاریخ خود ، رشادتها و از خود گذشتگی‌های نسل انقلابی دهه شصت دور بدارد تا الگوی دلاوری و فداکاری برای آنان نگردند. آنان سعی در محو کردن آثار شوم جنایت خود با تخریب خاوران های ایران و از بین بردن اسناد و مدارک مربوط به کشتار سراسری در زندان های ایران را دارند. این وظیفه ماست که نسل جوان و افکار عمومی جهانی را با واقعیت و تمامی جزئیات این تاریخ سرشار از مقاومت و ایستادگی زندانیان سیاسی دهه شصت و همچنین رذالت و پستی رژیم را در قتل عام آنها بطور مستند آشنا سازیم.

ما نهادهای چپ و دموکراتیک به عنوان بخش کوچکی از جنبش اعتراضی مردم ایران که تلاش برای تسریع سرنگونی حاکمیت اسلامی را همواره در دستور کار خود قرار داده در تابستان امسال همچون سالهای گذشته با برپا کردن آکسیونهای مختلف نه تنها اجازه نخواهیم داد که کشتار این دهه و دیگر جنایات رژیم در بیش از چهار دهه فراموش شود بلکه با تلاش خود و بازگو کردن ابعاد وحشیانه این جنایت هولناک به افشای ماهیت ضد انسانی و ارتجاعی رژیم حاکم بر زندان بزرگ ایران ادامه خواهیم داد و رساتر فریاد میزنیم نه فراموش میکنیم و نه هرگز میبخشیم.

سرنگون باد رژیم جمهوری اسلامی
زنده باد آزادی، دموکراسی و برابری
جاودان باد خاطره تمامی مبارزان به خون کشیده شده
#خاوران_حافظه_تاریخی

۱سپتامبر ٢۰٢۱ برابر با ۱۰ شهریور ۱٤۰۰

امضا نهادها به ترتیب حروف الفبا:

تا کنون این نهادها بیانیه را امضا کرده اند:
۱- انجمن دفاع از زندانیان سیاسی-عقیدتی در ایران- پاریس
۲- انجمن‌ پناهندگان ایرانی _ گوتنبرگ – سوئد
۳- اتحاد نیروهای دمکراتیک ایرانی-سوئیس
۴- آلترناتیو سوسیالیستی ایران- لندن
۵- جمعی از فعالان اجتماعی- سیاسی و پناهندگان – گوتنبرگ- سوئد
۶- فدراسیون اروپرس – بلژیک
٧- شوراي همبستگي با مبارزات مردم ايران – لندن
۸- کارگروه ارتباطات – کانون کنشگران دمکرات و سوسیالیست هانوفر- آلمان
٩- کانون پناهندگان سیاسی ایران- برلین
۱۰- کانون پشتیبانی از مبارزات مردم ایران- وین
۱۱- کانون ایرانیان مترقی در نیویورک و نیوجرسی- آمریکا
۱٢- کانون نقد و گفتگو- لس آنجلس- آمریکا
۱۳- کانون همبستگی با کارگران ایران – گوتنبرگ
۱٤- کمپین آزادی فوری زندانیان سیاسی و عقیدتی
۱۵- کمیته دفاع از مبارزات مردم ایران- سوئیس
۱۶- کمیته دفاع از زندانیان سیاسی ایران- برلین
۱٧- کمیته همبستگی با مبارزات مردم ایران- فرانکفورت
۱۸- نهاد همبستگی با جنبش کارگری در ایران – غرب آلمان
۱٩- همبستگی سوسیالیستی با کارگران ایران- پاریس
٢۰- همبستگی برای حقوق بشر در ایران- کلگری/ کانادا

ایمیل تماس: chapvademocrat@gmail.com

 

یک نظر بگذارید