بیانیه مشترک ۲۸ نهاد چپ و دموکراتیک درباره دادگاه حمید نوری در استکهلم

 

با صدور کیفرخواستِ دادستانی سوئد علیه حمید نوری (عباسی) به اتهام ارتکاب “قتل عمد” و “جنایت جنگی فاحش” و همچنین با اعلام برگزاری دادگاه وی در روز ۱۰ اوت ۲۰۲۱ زمینه‌ی بررسی نقش وی در کشتار بزرگ زندانیان سیاسی ایران در تابستان ۱۳۶۷ هموار می گردد. این اولین بار است که یکی از عاملان جنایاتِ جمهوری اسلامی ایران در دادگاهی با “اعتبار جهانی” و جهت بررسی یکی از ده‌ها جنایات این رژیم در داخل کشور در بیش از چهل و دوسال  گذشته محاکمه می‌شود.از دیگر ویژگی های این دادگاه این است که یکی از  مسئولین  رژیمی که هنوز بر سر کار است به دادگاه کشیده میشود. رده‌بندی کردن جنایات رژیم ایران بعنوان جنایت علیه بشریت خود نیز گام مهمی است در برجسته نمودن تبعات حقوقی و تأیید عمق چنین کشتاری در اذهان عمومی چه در ایران و چه در خارج ایران. هم از این روست که طیف های گوناگون اپوزیسیون، چه زندانیان سیاسی پیشین، چه خانواده‌های جانفشانان این جنایتِ هولناک دولتی و چه گروه ها ، محفل‌ها ، کنشگران و پژوهشگرانی که در چند دهه گذشته در زمینه‌ی دادخواهی کوشا بوده اند و اجرای عدالت را جزیی تفکیک‌ناپذیر از مبارزه برای استقرار آزادی در ایران می‌دانند، باید پیگیر بوده و کارزاری جهانی‌ برای هر چه پُر دامنه دار‌تر و موفق‌تر روشنگری حول دادگاه حمید نوری برای  به ثمر رسیدن عدالت تلاش کنند.  نفس برگزاری این دادگاه  می تواند پیروزی بزرگی برای همه نیروهای سیاسی اپوزیسیون، بازماندگان، خانواده ها و مبارزین راه دادخواهی در ایران و تجربه ای نو در راه پر پیچ وخم و طولانی دادخواهی باشد. بویژه که اکنون حمید نوری در زمانی محاکمه خواهد شد که ابراهیم رئیسی یکی از اعضاء هیئت مرگ در تابستان ۱۳۶۷ به ریاست جمهوری این سیستم جنایتکار برگزیده شده است و تردیدی نیست که در پی محکومیت احتمالی نوری نقش او در این جنایت برای جهانیان عیان تر خواهد گشت. ازسوی دیگر این دادگاه و بحث های حول و حوش آن، امکان  می‌دهد یک‌باردیگر، سیاست های سرکوب و جنایتکارانه رژیم جمهوری اسلامی ایران در بیش از  چهار دهه گذشته مورد ارزیابی قرارگرفته و به تحریف ها و بمباران‌های دستگاه های دروغ و تحریف آن ها  پاسخ داده شود. همان‌گونه که برگزاری دادگاه میکونوس توانست تا حدودی افکار عمومی را با دستگاه آدمکشی رژیم در خارج از کشور و چگونگی  سازماندهیِ تصمیم گیری درون کشور آشناتر کند.

بدون شک و با توجه به کمبود در قوانین “جنایت علیه بشریت” در  کشور سوئد در ارتباط با شرایط مکانی و زمانی وقوع جرم باید کوشش کرد تا همه  زندانیان سیاسی چپ جان‌بدربرده که طعم شکنجه و محکومیت های غیرانسانی رژیم را در دهه ۶۰ چشیده اند، نیز بتوانند به عنوان شاکی در این محاکمه ویا دادگاه های مشابه شرکت کنند. رژیم جمهوری اسلامی  در نسل کشی آزادیخواهان اصولاً تفاوتی میان مبارزین در این جنایت‌ها قائل نبوده و نیست به همین لحاظ شرکت همه نیروها و گرایش های سیاسی دموکرات و چپ در روند این دادرسی ها ضروری است. اگرچه برگزاری این دادگاه مهم هست ولی ما را از خواست برگزاری دادخواهی بزرگ مردمی در فردای سرنگونی رژیم نه برای انتقام بلکه برای پایان دادن به شکنجه و اعدام و  درس آموزی نسلهای آینده و شکل گیری حافظه تاریخی و جمعی مردم ایران باز نخواهد داشت.

ما تلاش خواهیم کرد با همه توان و نیروی خود برای رساتر کردن صدای شاهدان، بازماندگان و خانواده های این جنایت های سازمان یافته و دهشتناک در تابستان ۱۳۶۷ مبارزه کنیم. در این راه، میبایست از همه امکانات، همه ی وسایل ممکن (رسانه ها، تماس با نیروهای مترقی و مدافعان حقوق بشر و غیره) استفاده کرد.

این حرکت در تداوم آکسیون ها و بیانیه های ما در یک سال گذشته در دفاع از مبارزات آزادیخواهانه، عدالت جویانه و برابری خواهانه مردم کشورمان می باشد. امیدواریم که مبارزات مردم ایران روزی به ثمر نشیند و شاهد جنبشی وسیع و اجتماعی برای دادخواهی در ایران باشیم.

 

 

بیانیه مشترک ۲۸ نهاد چپ و دموکراتیک درباره دادگاه حمید نوری در استکهلم سرنگون باد رژیم جمهوری اسلامی ایران زنده باد آزادی، دمکراسی و برابری پرتوان باد جنبش دادخواهی در ایران

گرامی باد یاد همه جانباختگان در چهار دهه گذشته

 

۲۸ جولای سال ٢٠٢١  برابر با ۶ مرداد ۱۴۰۰

 

امضاکنندگان بترتیب الفبا:

1  – آلترناتیو سوسیالیستی ایران-لندن

2  – اتحاد نیروهای دموکراتیک ایرانی -سوئیس

3 – انجمن پناهندگان ایرانی-گوتنبرگ

4 – انجمن دفاع از زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران، پاریس

5  – انجمن سوسیالیستها در سوئد

6  – جمعی از فعالان اجتماعی- سیاسی و پناهندگان – گوتنبرگ- سوئد

 1. حامیان مادران پارک لاله – استکهلم
 2. شورای هماهنگی علیه کشتار جمهوری اسلامی
 3. شورای همبستگی ایرانیان با روژاوا – استکهلم
 4. شوراي همبستگي با مبارزات مردم ايران -لندن
 5. شورای همراهی با آلترناتیو کارگری
 6. فدراسیون اروپرس بلژیک
 7. کار گروه ارتباطات- کانون کنشگران دمکرات و سوسیالیست هانوفر
 8. کانون پشتیبانی از مبارزات مردم ایران- وین
 9. کانون پناهندگان سیاسی ایرانی- برلین
 10. کمیته دفاع از مبارزات مردم ایران-سوییس
 11. کانون ایرانیان مترقی در نیویورک و نیوجرسی – آمریکا
 12. کانون نقد و گفتگو لس آنجلس – آمریکا
 13. کانون همبستگی با کارگران ایران گوتنبرگ
 14. کانون همبستگی با کارگران ایران – کانادا
 15. کانون همبستگی با مبارزات کارگران در ایران – فرانکفورت
 16. کمیته همبستگی با مبارزات مردم ایران – فرانکفورت آلمان
 17. کمیته دفاع از زندانیان سیاسی ایران- برلین
 18. کمیته همبستگی کارگران ایران و سوئد
 19. کمیته همبستگی با جنبش کارگری ایران- استرالیا
 20. نهاد همبستگی با جنبش کارگری در ایران(غرب آلمان)
 21. همبستگی برای حقوق بشر – کلگری کانادا
 22. همبستگی سوسیالیستی با کارگران ایران، فرانسه

ایمیل تماس: chapvademocrat@gmail.com

 

یک نظر بگذارید