بیانیه مشترک: «نه به اعدام» و«آزادی بی قید شرط همه زندانیان سیاسی-عقیدتی »»

سپتامبر 27, 2020

به‌مناسبت ۱۰ اکتبر، روز جهانی مبارزه برای لغو مجازات اعدام

 

آزادی‌خواهان!

جمهوری اسلامی ایران هم‌چنان رتبه شرم آور اول اجرای مجازات اعدام را نسبت به جمعیت در جهان داراست. بیش از چهار دهه است که  زندان، شکنجه و اعدام برای سرکوب مبارزات مردم به‌صورت سیستماتیک در دستور کار این رژیم قرار دارد. پس از خیزش‌های وسیع و میلیونی تهیدستان به تنگ آمده بر علیه وضعیت موجود در دی‌ماه ٩۶ و آبان ٩۸ و اوج گیری شعار «اصلاح طلب، اصولگرا دیگه تمومه ماجرا»، سرکوب ابعاد گسترده تری یافته است. بحران سیاسی اقتصادی بیش از گذشته تمامی ارکان رژیم را فراگرفته و نا کارآمدی و اختلاس، تورم و گرانی در کنار ویروس مرگبار کرونا و… همه نشان از خشم و بروز خیزش های وسیع تهیدستان و اقشار زحمتکش برای برون رفت از این بحران است. در این شرایط رژیم زن ستیز اسلامی ایران از ترس و برای ایجاد رعب و وحشت، با  ٤ طرح جدید مبارزه با “بدحجابی” یورش گسترده ای را جهت به عقب نشاندن مبارزات زنان علیه حجاب اجباری برنامه ریزی کرده است.

امروز در شرایطی روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام را برگزار می‌کنیم که جمهوری اسلامی ایران در ماه گذشته نوید افکاری، کارگر ساده و ورزشکار جوان را به‌جرم شرکت در تظاهرات ۱۳٩٧ علیرغم اعتراضات گسترده جامعه جهانی اعدام کرد و نادر مختاری از معترضان آبان ۱۳۹۸ را زیر شکنجه به قتل رسانید. و بیش از سی و سه زندانی سیاسی در خطر اجرای حکم اعدام هستند. ما هم‌چنین خواهان لغو احکام اعدام همه‌ی کودکان و زندانیان عادی هستیم که قربانی سیستم فقر و نابرابری‌اند. رژیم جنایتکار اسلامی ایران تا کنون صدها کودک را به‌دلائل سیاسی و یا به‌عنوان قربانیان فقر و نابرابری اعدام نموده‌است.

اما علیرغم ابعاد گسترده‌ی سرکوب، امروز کارگران، معلمان، زنان، دانشجویان، فرودستان شهری، کشاورزان و فعالین مدنی در کنار نویسندگان و هنرمندان برای احقاق حقوق خویش و برای آزادی و برابری، ‌علیه اعدام و شکنجه پیکار می‌کنند و برای پا گیری، تقویت و تثبیت نهادهای صنفی مستقل و طبقاتی خویش در محیط کار و زندگی تلاش می‌کنند زیرا بر این باورند که قدرت‌ از آن توده‌هاست و با کنش‌گری و با توانمندسازی خود در راستای یک زندگی بهتر برای اکثریت مردم به نبرد می‌پردازند.

ما امضا کنندگان این فراخوان نگران جان همه زندانیان سیاسی هستیم که در شرایط شکنجه و کرونا در خطر مرگ قرار دارند. کینه رژیم اسلامی به زندانیان سیاسی را دست کم نگرفته و از همه آزادی خواهان جهان می خواهیم  که  یک‌صدا برای آزادی بدون قید وشرط همه‌ی زندانیان سیاسی و لغو احکام اعدام بکوشیم و با توجه به امکانات و زمان‌، در ۱۰ اکتبر، روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام به برگزاری آکسیون های هم‌زمان در مقابل سفارتخانه های رژیم و میادین محل زیست مان اقدام نمائیم.

بدین وسیله از همه‌ی نهادهائی که با مضمون این فراخوان توافق دارند دعوت می‌کنیم  که در صورت تمایل  به برگزاری آکسیون‌های هم‌زمان اسامی نهاد خویش را برای درج در بیانیه از طریق این آدرس های تماس به‌ما اطلاع دهند.

زندانی سیاسی آزاد باید گردد!
اعدام، شکنجه، زندان ملغی باید گردد!
سرنگون باد رژیم جمهوری اسلامی ایران!
زنده باد آزادی و برابری!

زمان آکسیون: ۱۰ اکتبر ٢۰٢۰ (ساعت و محل آکسیون ها توسط نهادهای شهری امضاکننده جداگانه اعلام می شود)

امضاها به ترتیب حروف الفبا:

آلترناتیو سوسیالیستی ایران – لندن
اتحاد نیروهای دمکراتیک ایرانی- سوئیس
انجمن دفاع از زندانیان سیاسی-عقیدتی پاریس
انجمن پناهندگان ایرانی گوتنبرگ- سوئد
انجمن سوسیالیست‌ها – سوئد
جمعی از فعالان اجتماعی- سیاسی و پناهندگان – گوتنبرگ- سوئد
حامیان مادران پارک لاله – استکهلم
زنان مستقل کلن- آلمان
شورای هماهنگی علیه کشتار جمهوری اسلامی – فریاد خاوران
شورای هماهنگی جنبش جمهوری‌خواهان دموکرات لائیک ایران
فدراسیون اروپرس – بلژیک
کانون کنشگران دمکرات و سوسیالیست هانوفر- آلمان
کانون پناهندگان سیاسی ایران- برلین
کانون پشتیبانی از مبارزات مردم ایران- وین
کمیته دفاع از زندانیان سیاسی ایران- برلین
کمیته دفاع از مبارزات مردم ایران- سوئیس
کمیته همبستگی برای حقوق بشر در ایران- نروژ
کمیته همبستگی کارگران ایران و سوئد
کنشگران سیاسی ایران لس آنجلس – آمریکا
همبستگی با مبارزات مردم ایران- سوئیس

……..

امضاها ادامه دارد:

آدرس تماس از طریق کانون کنشگران دمکرات و سوسیالیست هانوفر- آلمان
kanoon.hannover@gmail.com
00491778416132

و کمیته دفاع از زندانیان سیاسی ایران- برلین
Kupg_iran@yahoo.de

 

یک نظر بگذارید