بیانیه مشترک ۳۰ تشکل

برای آزادی زندانیان سیاسی، لغو احکام اعدام و پیشتیبانی از مبارزات کارگران!

بیش از چهار دهه ازعمر ننگین جمهوری اسلامی ایران میگذرد. جمهوری اسلامی از همان اولین روزهای حاکم شدن از حربه زندان، شکنجه و اعدام، برای مرعوب کردن توده ها و قلع و قمع مردم و اپوزیسیون مخالف نظام بصورت سیستماتیک استفاده کرده و می کند. در شرایط فعلی، بحرانی همه جانبه و چند وجهی نظام ناکارآمد را در حوزه های اقتصادی، اجتماعی وسیاسی فلج کرده است. مبارزه و مقاومت مردم عاصی از گرسنگی، کرونا و استبداد در اشکال مختلف علیه وضعیت موجود همچنان ادامه دارد. در خاورمیانه نیز شاهد تظاهرات مردم جان به لب رسیده لبنان علیه دولت رانت خوار، فاسد ، ورشکسته و اسلام سیاسی و در راس آن حزب الله لبنان هستیم و دست تظاهر کنندگان لبنان برای آزادی و برابری را به گرمی  میفشاریم واز مبارزاتشان پشتیبانی می کنیم.

امروز کارگران، معلمان، زنان، دانشجویان، فرودستان شهری، کشاورزان و فعالین مدنی در کنار نویسندگان و هنرمندان برای احقاق حقوق خویش و برای آزادی و برابری و علیه زندان ، شکنجه و اعدام پیکار میکنند و براین باورند که بدون آگاهی و ساماندهی خویش درمحیط کار و زندگی به رهایی و دمکراسی نخواهند رسید.

بیش از ۴۳ اعتصاب کارگری، اعتصاب کارکنان، پرستاران وکادر بهداشت،  کارگران و کارکنان شرکت نفت وهمچنین اعتصاب شکوهمند کارگران هفت تپه باهمراهی بسیاری از خانواده ها درشصت و سومین روز اعتصاب همچنان درهوای سوزان ۵۰ درجه وعلیرغم خطر مبتلا شدن به ویروس کرونا، برای خلع ید از خصوصی سازی و دیگر خواست هایشان، از جمله حق تشکل، دریافت حقوق معوقه وبازگرداندن کارگران اخراجی به کار و…ادامه دارد.

رژیم سرکوب، غارت و چپاول و شکنجه جمهوری اسلامی در کنار زندان و اعدام از حربه تهدید علیه خانواده های زندانیان سیاسی استفاده کرده و زندانیان را در بدترین شرایط تحت فشار و ضرب و شتم قرار داده است. بسیاری از زندانیان سیاسی در زندان های تهران، اهواز، ارومیه، زنجان، مشهد و… به ویروس کرونا مبتلا شده اند و بعضا بعلت وخامت حال شان به بیمارستان منتقل شده اند. جمهوری اسلامی وا مانده و درمانده  در برابر مقاومت و مبارزه شهروندان ایران کمر به نابودی زندانیان سیاسی بسته است. اعدام دو زندانی سیاسی، هدایت عبدالله پور و مصطفی سلیمی در هفته های اخیرزنگ خطری علیه جان زندانیان محکوم به اعدام خیزش دی ماه ۹۶ و آبان ٩۸ است. هم چنین درروزهای گذشته رژیم با شلیک هجده گلوله به خانه محمد خنیفر، نماینده کارگران هفت تپه اقدام به ترور او نمود که خوشبختانه این ترور ناموفق ماند. این حادثه ما را بیشتر نگران جان کارگران اعتصابی می سازد.

فراموش نکنیم که در همین روز ها در سال ۶۷ بدستور خمینی جلاد هزاران زندانی سیاسی محکوم به حبس را دوباره در بیدادگاه های اسلامی که فقط چند دقیقه طول میکشید به اعدام محکوم کرده و بدار آویختند تا خیال شان از مقاومت زندانیان  سیاسی راحت شود. اما امروز نسل دیگری نه فقط در کارخانه، مدرسه، دانشگاه، درخیابانها و محل کار، بلکه حتا در زندان و در شکنجه گاه ها با مبارزه و مقاومت خود، رژیم را به چالش کشیده اند.

کینه رژیم اسلامی از زندانیان سیاسی را دست کم نگیریم و یک صدا برای آزادی بدون قید وشرط همه زندانیان سیاسی بکوشیم. ویروس کرونا و رژیم اسلامی بدتر از کرونا جان زندانیان سیاسی را تهدید میکند، با حمایت خود متحدا از مبارزات کارگران و سایر اقشار مردم برای حقوق و خواستهای سیاسی و معیشتی شان حمایت کنیم و صدای دادخواهی زندانیان سیاسی باشیم.

ما بعنوان نهادهای امضاکننده این بیانیه در تاریخ ۵ سپتامبر ٢۰٢۰ در سالگرد قتل عام زندانیان سیاسی در دهه ۶۰ و تابستان ۶٧ در شهرهای مختلف جهان برای گرامیداشت کشته شدگان چهار دهه اخیر، علیه فراموشی و برای دادخواهی اقدام به برگزاری آکسیون های خیابانی هم زمان خواهیم نمود.

بدین وسیله ازهمه نهادهائی که با مضمون این بیانیه توافق دارند دعوت می کنیم که با هم در کشورهای مختلف جهان با توجه به امکانات و زمان ، به برگزاری چنین آکسیونی هایی با فراخوان های واحد شهری خود اقدام نمائیم. در صورت تمایل  به برگزاری آکسیون های همزمان می توانید اسامی نهاد خود را برای درج در بیانیه از طریق آدرس های تماس اطلاع دهید.

زندانی سیاسی آزاد باید گردد!

اعدام، شکنجه، زندان ممنوع باید گردد!

سرنگون باد رژیم جمهوری اسلامی ایران!

زنده باد آزادی و برابری!

۱۶ اوت ٢۰٢۰ برابر با ٢۶ مرداد ۱۳٩٩

لازم به توضیح است که برخی از تشکل های امضاء کننده بیانیه مشترک بعلت موقعیت های کشوری و شهری خویش زودتر و یا دیرتر اقدام به برگزاری اقدامی مشترک در رابطه با مضمون این بیانیه نموده می نمایند.

امضاها به ترتیب حروف الفبا:

اتحاد نيروهاى دمكراتيك ايرانى- سوئیس

آلترناتیو سوسیالیستی ایران- لندن

انجمن دفاع از زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران – پاریس

انجمن دفاع از حقوق بشر و دموکراسی در ایران – هامبورگ

انجمن پناهندگان ایرانی – گوتنبرگ

جمعی از فعالان اجتماعی – سیاسی و پناهندگان – گوتنبرگ – سوئد

زنان مستقل کلن – آلمان

شورای همبستگی با مبارزات مردم ایران- لندن

شورای همبستگی پناهجویان و پناهندگان ایرانی در ترکیه

شورای حمایت از مبارزات آزادی خواهانه مردم در ایران – استکهلم

فدراسیون اروپرس- بلژیک

کانون کنشگران دمکرات و سوسیالیست هانوفر

کانون پناهندگان سیاسی ایران- برلین

کانون پشتیبانی از مبارزات مردم ایران- وین

کانون زندانیان سیاسی ایران (در تبعید)

کانون ایرانیان مترقی در نیویورک و نیوجرسی

کارزار دفاع از جنبش های اجتماعی در ایران- ونکوور

کمیته دفاع از زندانیان سیاسی در ایران- برلین

کمیته دفاع از زندانیان سیاسی ایران در دانمارک

کمیته یادمان جانباختگان راه آزادی و سوسیالیسم- ونکوور

کمیته یادمان کشتار زندانیان سیاسی دهه 60 در ایران- مونترال- کانادا

کمیته همبستگی با مبارزات مردم ایران (فرانکفورت)

کمیته همبستگی برای حقوق بشر در ایران- نروژ

کمیته دفاع از مبارزات مردم ایران – سوئیس

کنشگران سیاسی ایران- لس آنجلس

گروه همبستگی ایرانی- آلمانی شهر اشتوتگارت

نهاد همبستگی با جنبش کارگری ایران(غرب آلمان)

همبستگی با مبارزات مردم ایران- سوئیس

همبستگی برای حقوق بشر (کلگری)- کانادا

هیئت مؤسسین کانون پناهندگان ایرانی- آتن

امضا ها ادامه دارد:

آدرس تماس:

kanoon.hannover@gmail.com      00491778416132

 

یک نظر بگذارید