«مرد طرابلس»؛ افشاگری «جاسوس شماره ۱» فرانسه درباره سقوط قذافی

 

ژان فرانسوا لویلیه، مامور مخفی پیشین فرانسه که در دوران «بهار عربی» از طرف بخش «امنیت خارجی فرانسه» برای انجام ماموریت فوق سری به لیبی فرستاده شده بود در کتابی که نوشته از شیوۀ استخدام منابع، بازی با سلسله مراتب رژیم، حمایت از شورش‌های ضد قذافی و کارهای دیگر با هدف رسیدن به اهدافش پرده برمی‌دارد.

ژان فرانسوا لویلیه، مامور مخفی پیشین فرانسه که مدت ۲۵ سال در خدمت سرویس اطلاعاتی این کشور بود، کتابی با نام «مرد طرابلس» (L’homme de Tripoli) نوشته که قرار است هفته آینده (سوم ماه مه) منتشر شود.

او در این کتاب به افشاگری‌های بسیاری درباره ماموریت‌هایش، از جمله درباره فعالیت‌های ۳ ساله‌اش در لیبی طی سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ میلادی پرداخته است و زیربنای سیاست خارجی فرانسه را در منطقه‌ای استراتژیک که مسائل ژئوپلیتیکی متعددی دارد، آشکار می‌کند.

سرهنگ لویلیه که رسانه‌های فرانسوی از او تحت عنوان «جاسوس شماره ۱» پیشین سرویس‌های اطلاعاتی فرانسه یاد کرده‌اند، به ماجرای سقوط و مرگ معمر قذافی، رهبر پیشین لیبی نیز اشاره می‌کند.

او در دوران «بهار عربی» و پیش از سقوط سرهنگ قذافی، از طرف بخش «امنیت خارجی فرانسه» به لیبی فرستاده شده بود و یک ماموریت فوق سری داشت: اینکه تا جای امکان از شمار شخصیت‌های لیبیایی که ممکن بود در کنار قذافی بمانند، بکاهد.

به این ترتیب سرهنگ لویلیه در این کتاب شرح می‌دهد که چگونه برای تضعیف رهبر لیبی تا زمان مرگش تلاش کرده و چه برنامه‌هایی را در این راستا به ویژه از مسیر وزیر خارجه قذافی یعنی موسی کوسا به اجرا گذاشته که درنهایت منجر به فرار او شده است.

او در این کتاب از شیوۀ استخدام منابع، بازی با سلسله مراتب رژیم، حمایت از شورش‌های ضد قذافی و کارهای دیگر با هدف رسیدن به اهدافش پرده برمی‌دارد و به این ترتیب تصویری کم‌سابقه از فعالیت سرویس مخفی فرانسه در خارج از کشور ارائه می‌دهد.

مجموعه خاطرات او بسیار شبیه به یک رمان جاسوسی است و در جریان آن شرح می‌دهد که چگونه عملیات نظامی فرانسه و بریتانیا در لیبی ضربه مهلکی به نیروهای قذافی وارد کرد و باعث شد که شورشیان به دروازه‌های قدرت برسند و ژان فرانسوا لویلیه نیز ماموریت داشت که به آنها نزدیک شود و کمکشان کند.

پس از آن نیز قذافی در ۲۰ اکتبر ۲۰۱۱ میلادی توسط نیروهای مخالف حکومتش دستگیر و کشته شد.

اگرچه فرانسوا لویلیه شایعات مبنی بر کشته شدن قذافی توسط یک مامور مخفی فرانسوی را رد می‌کند، اما در ادامه اعتراف می‌کند که «شما مردم را به خیانت به کشورشان و خیانت به اعتقاداتشان وا می‌دارید».

هرچند دیکتاتور لیبی با دخالت فعال فرانسه، بریتانیا، آمریکا کشته شد اما مرگ او نتوانست “دموکراسی” یا ثبات را در این کشور برقرار کند و برعکس این کشور بیش از یک دهه است که در درگیری‌های داخلی، رقابت‌های خارجی و همچنین تنش‌های میان شبه نظامیان مافیایی گرفتار آمده است. رقابت‌هایی که برای تسلط بر منابع این کشور نفت‌خیز، آرامش و ثبات را از مردمان لیبی گرفته است. این درگیری ها تمام زیرساخت‌های لیبی را نابود کرده و چرخه ی عادی اقتصاد کشور را از کار انداخته است.

بریتانیا تحت رهبری دیوید کامرون و فرانسه تحت رهبری نیکولا سارکوزی در چارچوب برنامه های ناتو نقشی محوری در سرنگون کردن قذافی ایفا کردند. پاریس همچنان در رخدادهای میدانی لیبی و رقابت برای برخورداری از سهم بیشتر نفت حضور فعال دارد.

  • اخبار روز

جمعه, ۸ اردیبهشت ۱۴۰۲

یک نظر بگذارید