نگاهی به افول روزنامه نگاری غرب در سایه هژمونی خبری ضد چین آمریکا

 

نگاهی به افول روزنامه نگاری غرب در سایه هژمونی خبری ضد چین آمریکا

در تاریخ 28 سپتامبر برابر با 6 مهرماه بود که «خاویر گارسیا» رئیس ایستگاه مطبوعاتی اسپانیایی «افی پرس» در چین با ارسال 14 توئیت متوالی، توجه شهروندان و رسانه های بین المللی را به سمت خود جلب کرد؛ معنای محوری توئیت های گارسیا این بود: «جنگ اطلاعاتی بی انتهای آغاز شده توسط رسانه های غربی علیه چین باعث تردید او نسبت به کمال مطلوب و آرمان های روزنامه نگاری شده و او تصمیم گرفته است که دیگر روزنامه نگاری نکند!»

متن اولین توئیت گارسیا این بود: «من چند روز به صورت موقتی، شغل روزنامه نگاری ام را بعد از مدت بیش از 30 سال، رها می کنم. این جنگ اطلاعاتی خسته کننده ضد چین تقریبا آرمان های روزنامه نگاری من را نابود کرده است.»

این توئیت در یک بازه زمانی کوتاه، بیش از 3 هزار و 400 بار بازنشر و تقریبا 600 بار نقل قول و حدود 6 هزار و 500 بار لایک شد و مورد پسند قرار گرفت.

رئیس ایستگاه مطبوعاتی اسپانیایی «افی پرس» در چین که در فلسطین، ونزوئلا، آلمان و بسیاری از نقاط دیگر جهان کار کرده است، از خبرنگاران ارشد «افی پرس» محسوب می شود؛ او بعد از آمدن به چین در توئیتی گفت که از یک طرف، شاهد تحول عظیم و متنوع و مرتبا در حال تکامل چین، کشوری سرشار از داستان بوده و از طرف دیگر، به این درک و نتیجه رسیده است که اکثریت قریب به اتفاق اخبار رسانه های غربی درباره چین پر از پیش‌داوری ها و تعصبات عمیق است و این رسانه ها، آنچه وزارت امور خارجه و رسانه های آمریکا می خواهند را منتشر می کنند. گارسیا در عین حال تاکید کرد که دولت و رسانه های آمریکا اطلاعات درباره چین را کنترل می کنند و تنها یک اصل برای آنها وجود دارد و آن اصل این است که «هر کاری که چین انجام می دهد، باید با تعریف منفی، حذف گردد!»

یک سنگ وقتی پرتاب می شود می تواند هزاران موج ایجاد کند! مجموعه توئیت های منتشر شده توسط گارسیا نیز سریعا توجه ها را به سمت خود جلب کرد و به ویژه در رسانه های بین المللی طنین انداز شد.

«اولاتز اورکیا» ایستگاه تلویزیونی (ئی آی تی بی) اسپانیا در آسیا، در واکنش به توئیت گارسیا نوشت: «اگر ما درصدد حفظ بی طرفی واقعی در گزارش‌دهی با محور چین باشیم، این کار برای ما هزینه خواهد داشت!»

«آدریان» شهروندی کوبایی و دانشجوی کالج روزنامه نگاری است. او در واکنش به توئیت های منتشر شده از سوی گارسیا تاکید کرد که یکی از دلایل اصلی سقوط و افول روزنامه نگاری غربی، تسلیم شدن آن در برابر هژمونی و سلطه جویی خبری آمریکاست.

یک شهروند اسپانیایی تبار دیگر نیز در واکنش به این جریان گفت که افکار غربی خودشان را «چراغ راهنمای جهان» می دانند در حالیکه آنها ایده های خاص خودشان را که صرفا به نفع عده کمی از مردم است، به دیگران تحمیل می کنند.

 

«خاویر گارسیا» رئیس ایستگاه مطبوعاتی اسپانیایی «افی پرس» در چین می گوید که در سبک پوشش اخبار غربی ها، هر آن چیزی که چین انجام می دهد، باید با تعریف منفی تنظیم گردد. به عبارت ساده این بدان معناست که هر آنچه چین انجام می دهد باید برعکس گردد.

درک روال معمول غربی ها و به ویژه دولت و رسانه های آمریکا در تحریف و معکوس کردن اخبار علیه چین کار چندان دشواری نیست.

-اولین روال معمول غربی ها در معکوس کردن اخبار علیه چین به این ترتیب است که در پوشش اخبار مربوط به دستاوردهای چین، ارزش این دستاوردها را زیر سؤال می برند! گارسیا بر این باور است که رسانه های غربی در پوشش اخبار مربوط به دستاوردهای چین در حوزه درخت‌کاری و یا ریشه کن کردن فقر از زندگی 800 میلیون نفر از مردم این کشور، همواره این عبارت را به اخبار خود اضافه می کنند که «به چه قیمتی؟»

گارسیا، نحوه گزارش رسانه های آنگلوساکسون از چین را «منزجر کننده» توصیف کرده است!

-دومین اقدام روتین و معمول غرب در معکوس سازی اخبار چین به این صورت است که آنها همواره این خط محوری را در ذهن خود دارند که فقط می توان گفت چین بد است نه اینکه خوب است!

رئیس ایستگاه مطبوعاتی اسپانیایی «افی پرس» در چین تاکید دارد که وقتی رسانه های غربی درباره چین گزارش می دهند، باید به این موضوع بپردازند که «کمونیسم چقدر بد است» و متن اخبار این رسانه ها از سوی وزارت امور خارجه و رسانه های آمریکا مدیریت می شود. در این بین، آن دسته از کسانی که واقعیات چین را گزارش می دهند، لقب «چاپلوس های چینی» لقب می گیرند و به آنها تهمت زده می شود در حالیکه این افراد کسانی هستند که تبادلات و همکاری های طبیعی با چین را ترویج می دهند اما توسط غرب به عنوان دست‌پروده چین توصیف می گردند.

گارسیا می گوید: « اینطور به نظر می رسد که بی اعتبار کردن چین و عدم بیان واقعیات، به نوعی «روال بی نقص سیاسی» در افکار عمومی غربی ها تبدیل شده است.»

-سومین اقدام معمول غرب علیه چین نگارش یادداشت های ضد چین از سوی سیاستمداران آمریکایی است!

وب سای اخبار سیاسی آمریکا سال گذشته گزارش داد که قبل از انتخابات آمریکا، کمیته ملی سنای حزب جمهوریخواه یادداشتی 57 صفحه ای به آژانس مبارزات انتخاباتی ارسال و پیشنهاد کرد که کاندیداهای حزب جمهوریخواه به صورت فعال و در واکنش به بحران کووید-19، چین را هدف حمله و انتقاد قرار دهند! این یادداشت توسط یک سیاستمدار کهنه کار از حزب جمهوریخواه نوشته شده بود و محتوای آن شامل اقداماتی می شد از جمله چگونگی مرتبط ساختن کاندیداهای حزب دموکرات با دولت چین و چگونگی برخورد با ادعاهای مطرح در زمینه نژادپرستی.

-روتین چهارم رسانه ها و دولت آمریکا در معکوس سازی اخبار علیه چین به این صورت است که مدام اقدام به برچسب زنی به چین می کنند و این روال برای آنها یک تاکتیک همیشگی و ثابت است تا افکار عمومی را درباره چین سردرگم سازند و چین را بی اعتبار کنند. این در حالیست که آمریکا همواره در به کارگیری این روتین علیه چین بسیار خوب عمل کرده است.

برای مثال، آمریکا در پوشش اخبار مرتبط با شین جیانگ، به چین برچسب «نسل کشی» و «جنایت علیه بشریت» می زند و در پوشش اخبار مرتبط با هنگ کنگ، اقدامات نیروهای ضد چین و ضد هنگ کنگ را «مناظر زیبا» توصیف می کند! رسانه ها و دولت آمریکا در پوشش اخبار مربوط به کمربند و جاده» چین که به نفع خیلی از کشورها تمام شده است، برچسب «استعمار نو» و «تله بدهی» به چین می زنند! این رسانه های غربی و به ویژه آمریکایی در پوشش اخبار مربوط به همه گیری کرونا، از تئوری توطئه آمیز نشت آزمایشگاهی ویروس کرونا از ووهان چین حمایت می کنند و مدعی اند که چین حقیقت را پنهان می کند و عامل شیوع کروناست!

باید گفت که دروغ به سبک آمریکایی علیه چین به شکل الگوهای بی پایان در حال ظهور است!

این روتین ها و اقدامات معمول ضد چین از سوی آمریکا و غرب توسط بسیاری از افراد از جمله گارسیا درک شده اند.

حقیقت این است که دوام تعصب و پیش داوری سخت است و شایعات نهایتا از بین خواهند رفت و در پوشش اخبار باید به حقیقت وفادار ماند و مخاطبان خبری سراسر جهان باید دقت خود را حفظ کنند و در دام روتین های برخی سیاستمداران و رسانه ها نیفتند!

گارسیا در توئیت اخیر خود تاکید کرده است که اشتیاق به یادگیری هر چه بیشتر پیرامون چین باعث شده است که او و خانواده اش همچنان در چین بمانند و او نیز به شغل روزنامه نگاری در دانشگاه ادامه دهد.

 

2021

 

 

یک نظر بگذارید