مجله هفته-  رادیو بین المللی چین

چین: افغانستان، مبارزه گزینشی آمریکا با تروریسم و نتیجه تلخ ترور سردار سلیمانی

 

شامگاه 26 آگوست (4 شهریور)، دو حمله انتحاری در فرودگاه بین المللی کابل در افغانستان منجر به کشته شدن 170 نفر از جمله 13 سرباز آمریکایی شد که رکوردی در میزان تلفات نیروهای آمریکایی در حملات مشابه به ثبت رساند. علاوه بر این، بیش از 1300 نفر نیز زخمی شدند.

این موضوع سوالی مهم را در اذهان مردم جهان به وجود می آورد مبنی بر اینکه زمانی که داعش از عراق گرفته تا سوریه و افغانستان گسترش یافته، چگونه می توان آن را بمباران کرد؟

برای بررسی این سوال باید درباره شخصی صحبت کنیم که زمانی پیکره گروه تروریستی داعش را به وحشت انداخته بود.

سرنوشت داعش پس از نبرد در «حلب» سوریه از سال 2016 رو به زوال و نابودی گذاشت.

نیروهای اصلی علیه آنها  نیروی قدس سپاه پاسداران ایران به رهبری سردار «قاسم سلیمانی» و نیروهای شیعه در عراق و سوریه بودند.

شبکه خبری «سی ان ان» در گزارشی در سال 2017 سردار سلیمانی را به عنوان یک قهرمان مبارزه با داعش ستایش و وضعیت و تأثیر این  ژنرال ایرانی در جنگ با تروریسم را روایت کرد. این نشان می دهد که ایالات متحده نقش فوق العاده مهم سلیمانی در مبارزه با داعش را کاملاً درک می کند. با این حال، در 3 ژانویه سال 2020 (13 دی 1398)، پنتاگون و آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به دستور مستقیم «دونالد ترامپ» رئیس پیشین ایالات متحده سردار سلیمانی را با پهپاد مسلح  در نزدیکی فرودگاه بغداد ترور کردند.

اعضای داعش چندین بار تلاش کردند تا سردار سلیمانی را بکشند، اما بارها و بارها شکست خوردند. در نتیجه، آمریکایی هایی که مدام می گفتند می خواهند داعش را از بین ببرند، ژنرال ایرانی را ترور کردند. به محض ترور سردار سلیمانی، داعش بلافاصله در رسانه های خود آن را «مداخله مقدس» ایالات متحده توصیف کرد. روزنامه «دیلی اکسپرس» چاپ انگلستان اظهار داشت که ترور سردار سلیمانی به سازماندهی مجدد و بازگشت داعش کمک می کند.

واقعیت این است که وقتی نیروهای مشترک ضد تروریستی سه جانبه ایران، عراق و سوریه رهبرشان را از دست دادند، بقایای داعش با موفقیت از عراق و سوریه فرار کردند و در بحرانی ترین لحظه از سرنوشت نابودی رهایی یافتند. آنها در آفریقا، جنوب آسیا و سایر نقاط به صورت قطعات کوچک ظاهر شدند و سنگر اصلی آنها به افغانستان منتقل شد. خلأ قدرت در افغانستان برای بقای داعش بسیار مناسب است. به نظر می رسد آنها با ارتش آمریکا در افغانستان به یک توافق ضمنی رسیده اند. داعش به نظامیان ارتش آمریکا که در شهرها مستقرند حمله نکرد و ارتش آمریکا نیروهای خود را برای سرکوب آنها اعزام نمی کرد.

ایالات متحده به نام «مبارزه با تروریسم» 20 سال در افغانستان مشغول جنگ بود. با این حال، تعداد سازمان های تروریستی در افغانستان از کمتر از 10 عدد در 20 سال پیش به بیش از 20 سازمان در حال حاضر افزایش یافته است. شبکه خبری «بی بی سی»  27 آگوست (5 شهریور) گزارش داد که هنوز بیش از 10 سازمان تروریستی با مقیاس و فعالیت مشخص در افغانستان وجود دارند. فعال ترین آنها عبارتند از: «داعش خوراسان»، «سازمان القاعده»، «طالبان پاکستان» و «جنبش اسلامی ترکستان شرقی».

«جنبش اسلامی ترکستان شرقی» یکی از خطرناک ترین سازمان های تروریستی در بین نیروهای تروریستی جدایی طلب  «شین جیانگ» چین است که در سال 2002 توسط سازمان ملل متحد در فهرست سازمان های تروریستی قرار گرفت. با این حال، دولت ترامپ به منظور پیشبرد استراتژی مهار چین، از حذف این سازمان تروریستی از فهرست سازمان های تروریستی جهانی خبر داد.

باید گفت بزرگترین مشکل ایالات متحده «مبارزه گزینشی با تروریسم» است. داعش سربازان آمریکایی را کشت و متعاقب آن «جو بایدن» رئیس جمهور این کشور دستور مبارزه و ریشه کنی آنها را صادر کرد. اما گروه تروریستی «جنبش اسلامی ترکستان  شرقی» چطور؟ ایالات متحده آن را مجدداً در لیست سازمان های تروریستی قرار نداده است. آیا این طرفداری از تروریسم نیست؟ درخت مبارزه گزینشی با تروریسم مسلما ثمره تلخی به بار خواهد نشاند. می توان گفت کشته شدگان اخیر در فرودگاه کابل اعم از غیرنظامیان افغان و 13 نظامی آمریکایی همگی قربانی سیاست شدیدا خودخواهانه مبارزه گزینشی با تروریسم آمریکا هستند.

از نظر ایالات متحده، داعش گاهی اوقات مهره شطرنجی است که می توان از آن استفاده کرد، اما سردار سلیمانی نماینده جبهه ضد آمریکایی در خاورمیانه محسوب می شد. بنابراین، بین حذف بقایای داعش و ترور سلیمانی که دشمن ذاتی تروریست های داعشی بود، ایالات متحده دومی را انتخاب کرد. به طور مشابه، «جنبش اسلامی ترکستان شرقی» در نظر ایالات متحده نیز یکی از مهره های شطرنج  است، در غیر این صورت آن را به لیست سازمان های تروریستی اضافه می کرد. رویکرد ایالات متحده در خصوص جنبش اسلامی ترکستان شرقی، سنگ محک عزم این کشور برای مبارزه با تروریسم خواهد بود.

حمله تروریستی در فرودگاه کابل بار دیگر به جهان یادآوری کرد که تروریسم خطرناک ترین دشمن جامعه بین المللی از جمله ایالات متحده هست و خواهد بود. اگر دولت آمریکا سیاست «مبارزه گزینشی با تروریسم» خود را به طور اساسی تغییر ندهد، روند کنونی مبارزه با تروریسم  در ایالات متحده فقط  به ورطه ای خواهد افتاد که مبارزه بیشتر منجر به تولید تروریست های بیشتر می شود.

 

 

یک نظر بگذارید