از بازگرداندن محمد مساعد به زندان جمهوری اسلامی جلوگیری کنیم!

 

 

محمد مساعد روزنامه نگار ایرانی که روز دوشنبه ۱۸ ژانویه (۲۹ دی ماه ۱۳۹۹) وارد خاک ترکیه شده‌است، توسط پلیس ترکیه بازداشت شده‌ و خطر استرداد او به ایران و تحویل به جمهوری اسلامی هم چنان وجود دارد.

محمد مساعد در تماس با کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران گفته است پس از آن‌که مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی او را برای رفتن به زندان احضار کرده‌اند، او از ایران به ترکیه گریخته است.

کمیته‌ی حفاظت از روزنامه‌نگاران از مقامات ترکیه خواسته است که فورا روند اخراج این روزنامه نگار و بازگرداندن او به ایران را متوقف کند. هم چنین، گزارشگران بدون مرز نیز در تلاش است که از بازگرداندن محمد مساعد جلوگیری کند.

محمد مساعد بعد از انتشار گزارش‌هایی از قطع اینترنت در اعتراض‌های آبان‌ماه و  نیز انتقاد از عملکرد دولت در مقابله با ویروس کرونا بازداشت و زندانی شد. دادگاه انقلاب او را از فعالیت در شبکه های اجتماعی منع و به ۴ سال و ۹ ماه حبس تعزیری محکوم کرده‌است.

محمد مساعد  به خاطر گزارش‌های تحقیقی خود درباره‌ی پرونده‌های مفاسد اقتصادی در ایران برنده جایزه‌ی « امین‌الضرب» و  جایزه خبرنگاران اقتصادی در ایران شده است. او هم چنین جایزه آزادی بیان سال ۲۰۲۰ دویچه وله را دریافت کرده‌است.

کانون پشتیبانی از مبارزات مردم ایران در وین از حق پناهندگی محمد مساعد، روزنامه نگار کشورمان در ترکیه حمایت می‌کند. خواهان توقف بازگرداندن او به ایران و زندان جمهوری اسلامی است. ما مجامع آزادیخواه و نهادهای مدافع حقوق بشر را به حمایت از حق پناهندگی این روزنامه‌نگار  و فشار به دولت ترکیه برای توقف استرداد او به ایران فرامی خوانیم.

کانون پشتیبانی از مبارزات مردم ایران در وین

۳۰ دی ۱۳۹۹ – ۱۹ ژانويه ۲۰۲۱

یک نظر بگذارید