در گرامی داشت یاد رفیق بیژن هیرمن پور

به منظور گرامی داشت یاد و خاطره رفیق بیژن هیرمن پور، مجموعه ای از اطلاعیه ها و نوشته ها  که به مناسبت در گذشت وی (9 شهریور-31 آگوست – پاریس) از طرف تشکل ها و افراد نوشته شده است، گردآوری و ارائه می شود. تا نقش موثر و فعالش در دو فراز، در دو مقطع،( سال های دهه 40 و سال های دهه 50 )  در جنبش نوین کمونیستی  نشان داده شود.     

                                         

 این گردآوری در سایت دگرگونی برای علاقه مندان به او، قابل دسترسی می باشد                         .                                                                                                                                                                                                                         www.degarguny.com

رفیق بیژن از دوران دانشجویی در دانشکده حقوق تا پایان زندگی اش، یادگیری و ترویج مارکسیسم –لنینیسم را تداوم داده است. بویژه همکاری موثر و نقش فعالی که  از ایجاد گروه مطالعاتی تا تدوین تئوری “مبارزه مسلحانه هم استراتژی، هم تاکتیک- نوشته  مسعود احمدزاده”-( ازسال 46 تا دی ماه سال 49 که توسط ساواک شاه دستگیر و زندانی شد-) ایفا نموده، زبانزد و برجسته می باشد.

   وی  نقش تعین کننده ای درپایه گذاری چفخا  در خرداد 58 داشته و پایه های نظرات تئوریک جریان مذکور را با  تدوین “مصاحبه با رفیق اشرف دهقانی” ارائه نموده است وهمین نظرات مندرج در “مصاحبه”مذکور در سال 60  به یکی از محور های  اصلی مورد نقد ونفی بخش منشعب از چفخا که به چفخا(ارخا) شناخته شدند، واقع شد. خود وی در این انشعاب در کنار چفخا ماند و تا سال های 67-68  همکاری با جریان مذکور را تداوم داد.

بعلاوه رفیق بیژن با ترجمه آثار کلاسیک مارکسیستی (انقلاب و ضد انقلاب درآلمان – جنگ داخلی در فرانسه، نقد برنامه گوتا، مقدمه جنگ دهقانی در آلمان- نشر و توزیع درون گروهی در دهه 40)  و با جزوات دست نویسش، در ارتقاء دانش تئوریک جنبش نوین کمونیستی نقش ارزنده ای ایفا کرده است. از وی ترجمه “روبسپیر و انقلاب فرانسه” و” کمون پاریس –  لیسا گاره” و نوشته اش با عنوان “یاد داشت هایی پیرامون مانیفست حزب نو ساز آقای منصور حکمت ” در سایت های گوناگون در دسترس علاقه مندان می باشد.

 بویژه اگر در نظر گرفته شود که این تلاش ها وکوشش های پیگیرانه در شرایط نا بینایی تقریبا کاملی که داشته، صورت گرفته  است، آنگاه پشتکار و استواری اعجاب انگیز و جایگاه ارزنده اش بیشتر نمایان می گردد.

در این مجموعه گردآوری شده همچنین بخوبی با خصلت ها، روحیه، روش و منش انسانی و کمونیستی اش از زبان رفقا و دوستانش آشنا یی حاصل می شود که بیانگر رفتار و کردار یک کمونیست واقعی است.

رفیق بیژن  هیرمن پور علاوه بر تحمل شرایط ناشی از وضعیت جسمانی، و تحمل سر فرازانه  و استوارانه زندان رژیم وابسته به امپریالیسم شاه در قزل قلعه و اوین، دوران مهاجرت در خارج کشور در دوران رژیم ارتجاعی جمهوری اسلامی  را نیز مثبت و پربار تحمل نمود و  سر انجام با زندگی وداع کرد. یادش گرامی

ضمن تسلیت به خانواده گرامی شان، رفقا و دوستانش، یاد آوری نکته ای ضروری است که درج مطالب در این گردآوری به معنای تایید مواضع و نظرات نویسندگان نمی باشد.   

یوسف زرکار – مهر ماه 97 (اکتبر 2018)           

 

                                                                                                                         

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *